Kas olete märganud, kuidas teie meeleolu muutub seoses aastaaja või ilmaga? Meie bioloogiline rütm sõltub suuresti valgustusest. Kunstliku valguse heledus, intensiivsus ja värvus võivad mõjutada paljusid kehaprotsesse: immuunsust, ainevahetust, vaimset seisundit, aktiivsust ja töövõimet.

Inimese silmas on fotoretseptorid, mis tajuvad valgust ilma kujutist moodustamata – melanopsiin. Need fotoretseptorid aitavad meie ajul aru saada, millal me magame või ärkvel oleme.

Loomulik valgus on inimese nägemise ja heaolu jaoks kõige optimaalsem. Küll aga peame veetma palju aega siseruumides, mistõttu on väga oluline valida õige kunstlik valgustus.

Valguse intensiivsus

Kui valgust on liiga vähe, väheneb tähelepanu kontsentratsioon, ilmneb unisus ja isegi depressiivne seisund. Ja liiga ere valgustus mõjutab negatiivselt meie nägemist, võib põhjustada sügelust ja valu silmades, peapööritust ja peavalu, närvilist erutuvust.

Valgustuse värvustemperatuur




Soe spekter (2700-3000 K) mõjub inimkehale lõõgastavalt, samuti aitab uneks valmistuda. Neutraalne valgus (4000–4100 K) on peaaegu võrdne päevavalgusega. See on parim valik töö- ja eluruumide jaoks. Valgustuse külm spekter (5000-6500 K) kosutab keha, avaldab soodsat mõju vaimsele tegevusele ja aitab kaasa teabe kiirele tajumisele.

Valguse lainetus

Valguse lainetus on väreleva valgusallika mõju.

Üle 300 Hz sagedused inimest ei mõjuta, aga pulsatsioonid vahemikus 100–300 Hz mõjutavad nägemisnärvi ja inimese aju.

Valgusallika värelus põhjustab inimestes ebamugavust, ületöötamist, emotsionaalse heaolu halvenemist, töövõime langust, närvisüsteemi haiguste ägenemist.


Kuidas valida koju, kontorisse, restorani või muudesse ruumidesse õige valgustus, et see ei kahjustaks tervist ja tuju? Küsige nõu Gaismas Maģija valgustisalongide kogenud spetsialistidelt. Professionaalsed spetsialistid aitavad kujundada kunstlikku valgustust, valides õigesti iga süsteemi elemendi, arvestades selle asukohta ja võimsust.